Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

Zeķu adīšanas konkurss "Mācies, meitiņ, zeķi adīt"

Zeķu adīšanas konkurss "Mācies, meitiņ, zeķi adīt"

Pirmās ziņas par adītām zeķēm Latvijā parādījušās 16.gs. Līdz tam kājas tina autos. Visā Latvijas teritorijā zeķes sāka valkāt tikai 18.gadsimtā, bet tās valkāja tikai turīgākie zemnieki. 19.gadsimtā zeķes valkāja ne tikai pie goda drēbēm, bet arī ikdienā, vienīgi darba zeķes adīja no rupjākas dzijas, bez rakstiem. Zeķes parasti darināja no vilnas dzijas. Savukārt svētku reizēm tika darinātas rakstainas vilnas zeķes vai smalkas vilnas un lina diegu zeķes caurumotā jeb mežģīņu adījumā. Pēc adījuma raksta un izmantotajām krāsām varēja noteikt nēsātāja piederību konkrētam novadam. 

Lai veicinātu tradīcijām atbilstošu zeķu darināšanu, rosinātu interesi par sava novada zeķēm to vēsturi un adīšanas tradīcijām un tādejādi veicinātu nemateriālā kultūras matojuma pētniecību un tradīciju saglabāšanu, tiek rīkots zeķu adīšanas konkurss Vecpiebalgā.

Konkursa norisināsies pasākuma “Vecpiebalga atver durvis 2022” ietvaros 30.jūlijā Vecpiebalgas kultūras namā.

Konkursam var pieteikties ikviens tautas lietišķās mākslas meistars, tautas lietišķās mākslas studijas vai pulciņa dalībnieks, individuāli strādājošs meistars.

Konkursam var pieteikties līdz 2022.gada 20.jūlijam, zvanot pa telefonu nr. 26054322 (Dagnija Kupče).

Konkursa dalībnieki šā gada 30.jūlijā laikā no plkst.11.00 līdz plkst.13.00 adīs darbu pēc organizatoru iedota zīmējuma.

Konkursu organizē Vecpiebalgas kultūras nams sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru.

Datums: 2022. gada 18. jūlijs