Vecpiebalgas novada pašvaldība Vecpiebalgas novada pašvaldība
Alauksta 4, Vecpiebalgas pagasts, Vecpiebalgas novads, LV-4122, Latvija
+371 64107279, 64125751, mob. +371 28381960
+371 64161969 (fakss vienots visām novada iestādēm)
vecpiebalga@vecpiebalga.lv
·  Fotoalbums
·  Svētku fotomirkļi 2016
·  Svētku fotomirkļi 2015
·  Svētku fotomirkļi 2014
·  Svētku fotomirkļi 2013


<< Marts 2018 >>
POTCPSSv
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829303173998

DZĒRBENE PĀRSTEIDZ AR STORYTELLING
03.11.2016


"Šobrīd Latvijā paralēli eksistē sociālo tīklu paaudze un divas trīs paaudzes, kuras neko daudz nezina par pirmajiem un otrādi. Stāstu stāstīšanas jeb "storytelling" viens no mērķiem ir apvienot visas paaudzes un savest tās kopā ar labu stāstu starpniecību," tā stāsta Māra Mellēna, UNESCO LNK "Stāstu bibliotēku" projekta eksperte.

28.oktobris, skolnieku brīvlaiks un vēls vakars. Tas ir dienu pirms Latvijas pilis un muižas svin savu  Leģendu nakti. Tas ir laiks, kad  tikko ir noticis jau 2.Vidzemes Stāstnieku festivāls Valmierā, kas rosina izzināt vēsturi un latviskās tradīcijas.

Bet Dzērbenē, izrādās, ka jau vēl senāk ir izveidojusies tradīcija stāstīt un pulcēt vienkopus  Spoku stāstu stāstniekus, to rakstītājus un zīmētājus no visas tuvējās apkārtnes. Dalībnieki klausītājus pārsteidza ar stāstiem par pils vēsturi, ar teikām un nostāstiem no savas, vecāku  un vecvecāku dzīves. 

Šogad maskoto vietējo ļaužu pulkā bija arī viesi no Valmieras 5.vidusskolas, Pārgaujas ģimnāzijas un Naukšēnu novada vidusskolas, kas ne tikai uzklausīja, bet arī pastāstīja Ziemeļvidzemes stāstus.

Vidzemes Stāstnieku festivāla organizatore, bibliotekāre no Valmieras Agita Lapsa dalījās ar pieredzi, kā ir, satiekoties ar dīvainām parādībām, un aicināja klātesošos turpināt iztaujāt vecākus ļaužus un pierakstīt dzirdēto. Atgadījumu netrūka nevienam. Starp lielajiem stāstniekiem izcēlās un žūriju smīdināja mazs četrgadnieks Pēteris, kas zināja gan stāstus, gan dziesmas, gan dejas. Tik dodiet tam vārdu! Ir stāsti, kurus gribas stāstīt katru gadu un kopīgi pabaidīties un pasmieties.

Nepārejošā lietus dēļ izpalika Baiļu pārvarēšanas trasīte ap pili, taču to atsvēra pils saimnieces Dainas Šmites ģimenes komandas organizētie pārbaudījumi pils telpās un īpašā Spoku kambara apmeklējums. Te kliedzieni, spiedzieni, jā, un asaras, bija tikpat, cik konfekšu Raganas grozā.

Rakstīto darbu „Mans spoku stāsts” balvu - Zelta rakstāmspalvu -  ieguva Vecpiebalgas vidusskolas 6.klases skolnieks Mārtiņš Šatrovskis par ļoti nopietnu stāstu „Kurjers bez galvas” un Taurenes pamatskolas 5.klases skolniece Indra Gita Bērziņa par stāstu „Pamestā māja”. Žūriju sajūsmināja stāsta fragments: „Kates māte sen domāja pārvākties uz Dzērbeni, tur esot skaisti. Pēc mēneša Kate jau dzīvoja Dzērbenē, tur viņai ir daudz draugu un tur vairs neesot spoku.”  Darbam bija arī labs noformējums.

Nomināciju un balvu bija daudz. Izcils Vampīra lomas izpildītājs izrādījās Taurenes pamatskolas 5.klases skolnieks Jurģis Zommers, viņa stāsts par vectēvu „Nakts kapos” arī izpelnījās atzinību. Labi palīgi vakara gaitā bija Terorists-pianists Toms un  asprātīgais Dzelzs vīrs Valts, bet fotogrāfs Kalvis ar briesmīgāko smaidu, lūpu grimma dēļ, palika bez ēšanas.

Vakars ieilga, Veļu laika miglā asaroja pils logs un lika atcerēties un ar dziesmām sveikt oktobra mēneša jubilārus Aleksandru Čaku un Krišjāni Baronu. Tumsai nācās bīties gan no tautasdziesmām, gan Im.Kalniņa folklorizētām dziesmām ar atbraucējas, Rūjienas puses skolotājas Agritas Gruzniņas draudzīgo dziedājumu un ģitāras spēli.

Ļoti garšīgā Raganas ķirbja zupa vēl palika otrai dienai, jo uz ēšanu bērni izrādījās bailīgāki kā uz spokošanos. Šobrīd stāstu stāstīšanas tradīcija Latvijā atkal piedzīvo pacēlumu. Tieši drēgnais un tumšais rudens ir labākais stāstu stāstīšanas laiks. Kļūt par stāstnieku šādā pasākumā var jebkurš, ja vien ir drosme un labs stāstāmais. Vidzemes Stāstnieku kustībai jau no 2016. gada vasaras ir pievienojusies arī Dzērbenes Stāstnieku kopa, bibliotēkas vadītāja Inese Gusmane, tautas nama vadītāja Daina Šmite un māksliniece Ērika Māldere.

Ērika Māldere

Ielādēju...      Atpakaļ