Vecpiebalgas novada pašvaldība Vecpiebalgas novada pašvaldība
Alauksta 4, Vecpiebalgas pagasts, Vecpiebalgas novads, LV-4122, Latvija
+371 64107279, 64125751, mob. +371 28381960
+371 64161969 (fakss vienots visām novada iestādēm)
vecpiebalga@vecpiebalga.lv
·  Darba piedāvājumi
·  Izsoles
·  Sludinājumi
·  Pašvaldības autoceļu saraksts


<< Aprīlis 2018 >>
POTCPSSv
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3082676

DOMES PRIEKŠSĒDĒTĀJS PAR ATALGOJUMA REFORMU PAŠVALDĪBĀ
30.11.2017


Beidzamajā laikā publiskajā telpā atkal parādās brīvdomātāju interpretācijas par domes lēmumiem, tāpēc mans pienākums ir izskaidrot sabiedrībai to, kāpēc tieši šādi un nevis savādāk tiek pieņemti novadam svarīgi lēmumi.

Lielākā ažiotāža šobrīd sacelta ap pašvaldības darbinieku algu palielināšanu 2018.gadā, kā arī par strukturālajām izmaiņām novada darbinieku amata vienību sarakstā. Te uzreiz gribu uzsvērt, ka mēs neesam vienīgā pašvaldība, kas plāno pārskatīt darbinieku algu apmēru nākamajā gadā. To dara daudzas pašvaldības – piemēram, arī kaimiņi Jaunpiebalgā un Priekuļos. Citi spiestā kārtā, citi ļoti labprātīgi. Jo tas viss izriet no tā, kas notiek valstī – proti, līdz ar 2018.gada valsts budžeta apstiprināšanu Saeimā un tam pakārtoto nodokļu reformu, ir lemts, ka no 2018.gada 1.janvāra par vairāk nekā 13 % valstī tiek palielināta minimālā alga, kas absolūtajos skaitļos nozīmē būtisku ietekmi ne vien uz pašvaldību, bet arī citu valsts institūciju un privātā sektora budžetiem. Minimālā alga pieaugs par EUR 50  - no 380 līdz 430, līdz ar to palielinās ne vien pati alga, bet budžetā jāparedz resursi arī ar to saistīto darbaspēka nodokļu pieaugumam.

Vecpiebalgas pašvaldība nav no tām, kurā tiktu maksātas lielas algas, mūsu vidējā alga šogad bija EUR 563  pirms nodokļu nomaksas. Piemēram, vidējā alga sabiedriskajā sektorā Vidzemes reģionā šogad bija EUR 694. Nākamajā gadā, ņemot vērā domes sēdē apstiprinātās pārmaiņas, mūsu pašvaldībā vidējā alga pieaugs līdz  EUR 620. Taču arī citās pašvaldībās, kā jau minēju, notiks līdzvērtīga atalgojuma palielināšana,  ņemot vērā tieši šo pašu iemeslu. Mūsu pašvaldībā daļa darbinieku saņem minimālo algu. Ja mums ir jāpaceļ tā, tad uzskatām, ka proporcionāli (!) nepieciešams pacelt arī citas algas, lai nesašķobītu algu sistēmu. Atalgojuma palielināšana netika attiecināta uz domes priekšsēdētāja, vietnieka un izpilddirektora atalgojumu, šiem amatiem mēnešalga paliks līdzšinējā līmenī.

Papildus iepriekš minētajam, gribu vērst uzmanību uz to, ka atalgojuma izmaiņas nav veiktas nepārdomāti, bet gan rūpīgi izanalizētas, protams, ievērojot šā brīža ierobežotos laika resurus, kad salīdzinoši īsā laikā ir nepieciešams pieņemt lēmumu. Darba grupā, kas izstrādāja piedāvājumu, darbojās izpilddirektore Lelde Burdaja, personāla speciāliste Sandra Lazdiņa, ekonomiste Gita Janševica un algu grāmatvede Ilze Pogule. Darba procesā piedalīties bija iespējams arī deputātiem, kuri epizodiski arī iesaistījās šajā darbā. Darba grupa, veicot piedāvājuma sagatavošanu, ņēma vērā ne vien to, ka 2018.gadā valstī palielināsies minimālā alga, bet veica arī atalgojuma un amatu klasificēšanu saskaņā ar amatu katalogu, nosakot amatu saimes, līmeņus un algu grupas, turklāt šo principu domes sēdē ar lēmumu atbalstīja visi deputāti vienbalsīgi.  Šī sistēma valsts un pašvaldību institūcijās ir ieviesta kopš 2010. gada, taču mūsu pašvaldībā no ieviešanas sākuma līdz šim brīdim netika rūpīgi analizēta un  pārskatīta.  Tāpēc, lai arī vidēji atalgojums ir paaugstināts minimālās algas pieauguma proporcijā (~13%), ir speciālisti, kuriem pieaugums ir lielāks, kā arī ir tādi, kuriem pieaugums ir mazāks vai nav vispār, jo jau esošā alga pārsniedz algu griestus! Vienlaikus darba grupa, balstoties uz sarunām ar mūsu nodaļu un dienestu vadītājiem, kā arī atsevišķu deputātu priekšlikumiem, piedāvāja strukturālās pārmaiņas, likvidējot virkni neefektīvu amata vienību, kā arī dažas no tām pārveidojot vai izveidojot no jauna. Kā būtiskākos piemērus gribu minēt, ka turpmāk mums vairs nebūs Saimnieciskā dienesta vadītāja amats, bet atbildīgais par saimniecības nodaļu būs viens no komunālo saimniecību vadītājiem. Savukārt Attīstības plānošanas un nekustamā īpašuma nodaļa tiks reformēta par Attīstības plānošanas un uzņēmējdarbības atbalsta nodaļu, tajā vienkopus ietverot projektu vadītāju, tūrisma speciālistu, lauku attīstības speciālistu un nekustamā īpašuma speciālistus – tos, kuriem ikdienā ir jāstrādā arī ar uzņēmējiem.  Protams, mēs apzināmies arī to, ka vispareizāk atalgojuma izmaiņas būtu veicamas brīdī, kad būtu notikusi pilnvērtīga visu darbinieku darba uzdevumu un pienākumu izvērtēšana, taču tam ir vajadzīgs vairāku mēnešu ilgs laiks, tāpēc esam pieņēmuši lēmumu veikt izmaiņas 2018.gada algu apmēros, ņemot vērā valsts budžeta un nodokļu likumdošanas izmaiņas, un paralēli tam uzsākt darbinieku izvērtēšanu nākamā gada pirmajā ceturksnī. Attiecīgi pēc padziļinātās izvērtēšanas, grozot 2018.gada novada budžetu pavasarī vai vasaras sākumā, mēs varēsim veikt izmaiņas amata vienību sarakstos un algu apjomos tur, kur tas būs nepieciešams! Ir aplams publiskajā telpā izskanējušais apgalvojums, ka finansējums algu paaugstināšanai tiks rasts uz skolu reorganizācijas rēķina. Tā nebūs! Domes sēdē izskanēja speciālistes personīgais viedoklis, ko šobrīd savās interesēs izmanto domes opozīcija.

Noslēgumā vēlos publiski vērsties pie tā saucamās opozīcijas deputātiem, kuri neatbalstīja šos lēmumu projektus, attaisnojoties ar to, ka šobrīd nav veikta pietiekama darbinieku funkciju un kvalifikācijas izvērtēšana, ka vajadzētu šo jautājumu atlikt par mēnesi vai vislabāk līdz brīdim, kad tiks izvērtēti visi darbinieki, neskatoties uz to, ka tam nepieciešams daudz ilgāks laiks. Opozīcijas deputāti, starp kuriem ir gan domes priekšsēdētāja vietnieks, gan Sociālo, izglītības un kultūras jautājumu komitejas vadītāja, kuriem līdz šim ir bijusi iespēja līdzdarboties lēmumu sagatavošanas procesā un iegūt visu nepieciešamo informāciju, gan Finanšu un Sociālo, izglītības un kultūras komiteju apvienotajā sēdē 16.novembrī, gan domes sēdē 23.novembrī pauda kritiku šim projektam, taču ar priekšlikumiem tā arī klajā nenāca. Tā jau mēs mūžīgi varēsim lemt un spriest un neko nepieņemt, jo vienmēr kādam būs attaisnojums – vajag vairāk laika, neesmu pietiekami iepazinies utt. Ir ļoti dīvaini, ka deputātiem nav laika sagatavoties nedz uz komiteju, nedz uz domes sēdēm. Kur ir garantija, ka pēc mēneša viņi būs gatavi? Interesanti, ka jautājumā par iespēju deputātiem pašiem nopelnīt vairāk, iniciatori bija tieši opozīcijas deputāti. Par šo gan lēmumu vēl nepieņēmām. 

Decembrī mums ir nepieciešams intensīvi strādāt pie 2018.gada budžeta, jau 27.novembrī mums notika pirmā deputātu un speciālistu saruna par budžeta ieņēmumu projektu, un es ļoti ceru, ka deputāti decembra beigās būs pienācīgi sagatavojušies lemt par budžetu. Tāpat es turpināšu jūs informēt par pieņemtajiem lēmumiem, īpaši attiecībā uz nākamā gada budžeta jautājumiem.

Protams, opozīciju var saprast vienā ziņā – viņi šobrīd rīkojas tā, kā opozīcijai pienākas - izvairās no nepopulāru lēmumu atbalstīšanas, paužot dažubrīd konstruktīvu, bet bieži vien nepamatotu kritiku. Tas viss ir politiski saprotams, izņemot nemitīgo aizbildināšanās ar to, "ka nav bijis laika iepazīties" ar sagatavotajiem dokumentiem. Paldies deputātiem Ilonai Radziņai, Aritai Andersonei, Viesturam Melbārdim un Agnesei Caunītei-Bērziņai, pateicoties kuru atbalstam, uzticamībai un prognozējamībai, mēs varam strādāt un pieņemt novadam būtiskus lēmums. Joprojām aicinu arī pārējos deputātus strādāt vienoti un bez publiskas zākāšanās!

Domes priekšsēdētājs Indriķis Putniņš
      Atpakaļ